|||-> BaŞaRı TaBLoSu <-|||
Haftanın Üyesi Haftanın Moderatörü Haftanın Yöneticisi
Haftanın Üyesi :
Haftanın Moderatörü :
Haftanın Yöneticisi :

Gönderen Konu: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları  (Okunma sayısı 4230 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oruçaybars

 • Global Moderator
 • Teknik Direktör
 • *****
 • İleti: 344

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

  • E-Posta
        Değerli arkadaşlar ben 24 yıllık şeker hastasıyım.53 Yaşındayım. 15 yıldır ferdi atletizm sporu yapıyorum. Sporun sayesinde beden eğitimi öğretmeni arkadaşlarımla dost oldum.Dost olmam dan dolayıda çok mutluyum.Ben önce yaratan sonra ailem  ve  spor sayesinde ayakta kalıyor hayatla mutlu oluyorum.Beden Eğitimi ders saatlerinin azaltılması çok zoruma gittiğinden dolayı bu yazıyı yazmak zorunluluğu hissettim. Umarım begenirsiniz.
       Arkadaşlar sizinde bildiğiniz gibi gün geçtikçe teknoloji ilerliyor teknoloji ilerledikçe de insanlar rahatlığa daha fazla alışıyor bu yüzden sporun sağlığımıza faydalarıyla ilgili bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim Yaşam genelde hareket ile tanımlanır.Bilnçli  hareketin adıda spordur.Günümüz çağı iletişim ve teknoloji çağı olduğundan insanları yapaçağı bir şey kalmıyor.İnsanlar sadece dügmelere basıp hayatını yönlendiriyor.Kısaca hareket etmiyor.Hayatı sitres ve gürültü ile dolu bir gün geçiriyor.Bu teknolojik hayat insanların beslenmesine ,büyümesine,uyumasına ,sosyal hayatına yani kısaca her şeye etki ediyor.İnsanlar hayatını  nasıl yaşadığını unutuyor.Hayatı ya şişmanlayınca yada hastalanınca hayatının önemini anlıyor. Doktor ve spor enson care oluyor. İşte sporun faydaları:
      ALKOL VE SİGARADAN UZAK TUTUYOR
Spor genç yaş gruplarında sorumluluk duygusunun yanı sıra, öfkeyi kontrol edebilme, saldırganlığı frenlemede sporun göz ardı edilemeyecek etkisi olduğunu, ayrıca dikkat dağınıklığının önüne geçtimesine destek olur. Spor yapan çocuklar, enerjilerini sporla boşalttıkları için dersin başına oturduklarında daha verimli çalışır ve boşa vakit geçirmezler. Yaşıtlarına göre daha az hastalıklara yakalanır ayrıca, daha çabuk iyileşir. Takım ruhuna sahip oldukları için de yalnızlık hissetmez ve kendilerini dinleyecek bol zamanları kalır. Gençlik döneminde de bu çağın dinamizmini sporla değerlendirdikleri için alkol ve sigaradan uzak kalırlar. Gençliğin aşırı heyecanını spora aktarmak, olaylara yaklaşımlarda daha serinkanlı olmayı sağlar. Aynı zamanda gençler için çok gerekli olan kendine güven duygusu ve ifade yeteneği artar. Yediklerine, içtiklerine ve uykularına dikkat ettikleri için de iyi beslenir.

    GÜNLÜK HAYATI DA OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR
Spor yapan erişkinler, günlük hayatın stresini attıklarını ruh ve beden sağlığını daha uzun yıllar koruyabilirler . Spor, orta yaşta başlayan kalp ve tansiyon hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta, sigara ve alkolden uzaklaştırdığı için yaşlanmayı geciktirmektedir. Günlük hayatın monotonluğundan uzaklaşan orta yaşlılar, sıkıntı ve öfkelerini sporla attıkları için daha sağlıklı evlilikler yürütür ve gelecek nesillere örnek anne ve babalar olur. En önemlisi de dinç ve dinamik görünürler.

      UNUTKANLIĞIN İLACI
Spor yaşlılar için sadece bedensel yetilerle sınırlı kalmaz, bu yaş grubundakiler için çok önemli olan ruh haline de etki eder. Spor yapan yaşlılar, bu yaş grubunda sık görülen depresyona daha az yakalanır, kendilerini yalnız ve mutsuz hissetmezler. Fiziksel kapasitelerini ileri yaşlara kadar muhafaza ettikleri için kemik erimesi, kalp damar hastalıklarına daha az yakalanırlar. Dinç yapıları ile toplum içinde sevilen kişiler haline geldikleri için, evredekilerin takdirini kazanırlar. Yaşlıların beyin aktivitelerini artıran spor, unutkanlıkları da azaltır.
Spor her yaşta insanların hayatını kolaylaştıran, yaşamın niteliğini arttıran bir uğraştır. Spora başlama yaşı olmadığı gibi, bitiş yaşı da yoktur. Önemli olan uygun sporun seçilmesidir.
           Şimdi hareket azlığının insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerini anlatmaya çalışalım:
İnsan oğlu bundan 5 yıl önce her şeyi kendisi yapıp üretiyordu.Bulaşığı kendisi yıukıyordu,bahçeye kendisi eli ile domates dikiyordu,patetesi kensisi eli ile kazarak çıkartıyordu,gideçeği yerlere yürüyerek gidiyordu.Kısaca büyük bir mücadele içindeydi.Evinde yorgunluktan zor uyku uyuyordu.Vucudu sapa sağlamdı. Sürekli bir savaşın içindeydi, insanlar. O zamanın insanı çok güçlü bir fiziksel yapıya sahipti. Tüm kasları büyük bir gelişim göstermişti. Daha güçlü, daha süratli, daha dayanıklıydı. Sürekli bir hareketler dizisi içerisindeydi, insanlar.
          Bir de günümüz insanını gözümüzün önüne getirelim.
Bugün insan yaşamını sürdürmek için çok daha az hareket etmektedir. Günümüzde bu az hareket, yeni bir hastalık grubunun doğmasına neden oldu. Bu hastalık grubuna Hypokinetic Disease (hareket azlığı hastalıkları) adı veriliyor. Artık bu hastalıklar günümüzde en çok can alan, bir hastalıklar grubudur. Çağımızın hastalığı-işimanlık-şeker hastalığı-Kalp-Damar hastalıkları bu grubun başını çekiyor.
         İşte, bu hareket azlığı ile başa çıkmak, insanın yaşam kalitesini yükseltmek, insanı fiziksel anlamda günlük yaşamdaki etkinlikleri daha kolay yapar hale getirebilmek amacıyla “yaşam boyu spor” olgusu doğdu. Bu olgu çeşitli dönemlerde, çeşitli ülkelerde değişik isimlerle anıldı. Kimi zaman “herkes için spor”, kimi zaman “sağlık için spor”gibi.
        1.Sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olur. Bütün hastalıkların parasız ilacıdr.
        2. Yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur.
        3. Fiziksel performansınızı geliştirir. Şişmanlamamızı önler.
        4. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
        5. Maksimum oksijen kapasitenizi arttırır.
        6. Yüksek tansiyon riskini veya ilerlemesini azaltır. Yüksek tansiyonu olanların, tansiyonu kontrol altında tutmasına yardımcı olur.  
        7. Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltır. Kandaki iyi kolestrolu (HDL) artırır.Dinlenme kalp atımını düşürür.
        8-Kalp - damar dolaşımını geliştirir.  Anaerobik eşiği arttırır, bu da çabuk yorulmayı ve dolayısıyla kanda laktik asit birikiminin erken oluşmasını engeller.  Kalp rezervini artırır.  Kalbinizin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır.
        9- Vücut ısınızı soğutma için, deri yüzeyine gerekli kan akış kabiliyetini artırır.
       10 Akciğer kapasitenizi arttırarak, oksijenin akciğerlerden kana geçebilme kabiliyetini arttırır.  Kalp krizi geçirdikten sonra, hayatta kalma şansınızı arttırır.  Koronerde kan pıhtılaşma hassasiyetini düşürür.
       11. Kandaki yoğunlaşmayı azaltır ,Kanınızın kan plazma hacmini genişletir.
       12. Kalbinizin daha verimli pompalama işlevini yapmasını sağlar,Orta seviyeli egzersizler sırasında, kalp atım sayısını düşürür.
      13- Anormal nabız atım incinmelerini  ve çarpıntı riskini azaltır
      14. Kaslarınızın kandan oksijen çıkarma kabiliyetini artırır. Vücudun üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı direncini artırır.Temiz havada yapılan spor çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar
      15-Hamilelikte karşılaşılan birçok rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlar.
      16- Sıcaklığa karşı tahammülünüzü  dayanıklığı artırır. Spor yapan kişi sağlıklı düşünür çünkü spor sayesinde hücrelerinin çoğu yenilenmekte bu yüzden dolayı endişelerden kurtulmayı ve boş düşünmeyi azaltır,hayal kurmayı önler.Çalışırsam başarırım düşüncesini hakim kılar.Sporun faydaları saymakla bitmez.Bizim düşündüklerimizden çoktur.
  Değerli dostlar beden eğitimi öğretmeni arkadaşlarımızıda SPOR YAPMAYA DAVET EDİYORUZ.
   Saygılarımla oruçaybars.

« Son Düzenleme: 15 Ekim 2009, 20:11:28 Gönderen: oruçaybars »
NE MUTLU TÜRKÜM
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Çevrimdışı ttmaster

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 8

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

  • Elazığ Masa Tenisi İl Temsilciliği
Ynt: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2009, 00:21:42 »
Ellerinize sağlık Hocam, gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş.

Ben de bir amatör masa tenisçi ve sağlık personeli olduğum için bu ifade ettiklerinizi insanlara sürekli anlatma gayreti içerisindeyim.

Yazınızda belirttiğiniz gibi, çağımızda hareketsizlik ve beraberinde gelen obezite, düşük efor kapasitesi gibi problemler birçok hastalığın risk faktörleri arasında. Yine belirttiğiniz gibi, sporun zararlı alışkanlıklar edinilmesini engellemesi gün geçtikçe önem kazanan bir nokta. Gençlerimizde sigaraya, alkole, bağımlılık yapıcı maddelere karşı ciddi düzeylere ulaşmış bir merak ve heves var. Apartman çocukları şeklinde ifade edebileceğim çocuklarda, bilhassa bir sosyal eksiklik başgösterdiğinden, bu tür eğilimler de ortaya çıkabilir. Bu çocukların bir antrenman grubuna dahil edilebilmesi, hem karakter gelişimi açısından, hem sağlık açısından çocuğa faydalı olacaktır. Bu bağlamda sistemli bir çalışma yapılması neticesinde ise, ülkemizin uluslararası arenada sportif başarılarında artış gözlenecektir ve bu da çocuklarımızın spora olan ilgisini artıracaktır. Başarı arttıkça ilgi artacak, ilgi arttıkça başarı artacaktır.

Tabi bunların, minicik ilköğretim çocuklarını sınavdan sınava sürüklemek, sosyal içerikli dersleri azaltmak... gibi uygulamalarla yapılamayacağı açıktır.

Elbette bu yazılanlar bir ülke politikası haline gelmeden uygulanılabilirlikleri çok yüksek olan düşünceler değil. Nitekim sportif faaliyetler sadece okullar ve beden eğitimi öğretmenleri seviyesinde değil, kulüpler ve antrenörler seviyesinde de toplumda kabul görür hale gelmelidir. Bunun için işadamlarımızın spora para harcayabilecek vizyona sahip olması, antrenör ve sporcuların maddi kazançlarının artması elzemdir. Bugün futbol dışındaki sporlara birçoklarının "amatör branşlar" tabirini kullanması çok üzücüdür. Olaya maddi kazanç noktasında bakıldığında, ülkemizde profesyonel olan tek spor futboldur. Bu durumun değişmesi, medyanın bu konuda sorumluluk alması gerekmektedir. Her çocuğumuzun ilgisini çekecek bir branş mutlaka vardır, yeter ki ona gösterebilelim.

Sanırım konu biraz dağıldı, tekrar ellerinize sağlık, Elazığ'dan selam olsun.

Çevrimdışı bedenegitimci23

 • Site Yöneticisi
 • Kulüp Yöneticisi
 • *****
 • İleti: 912

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

  • E-Posta
Ynt: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2009, 05:28:28 »
Değerli hocalarım,düşüncelerinizi ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşkkür ederim.Sitemiz ayakta kaldıkça,sporun insanlar üzerindeki yararlarını hep gündemde tutacağız.Bugünlerde ders saatlerinin düşmesi bizi derinden etkiledi.İnşallah yetkililerimiz, sesimize ülkemizin geleceği insanlara kulak verir..Teşekkürler..
Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan tek nokta yine o düğümdür...

Çevrimdışı aybars-40

 • Menejer
 • ***
 • İleti: 128

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

  • E-Posta
Ynt: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları
« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2009, 13:11:07 »
hocam bu güzel bilgiler teşekkür ederiz
ORUÇAYBARS YILLARCA YAŞASIN

Çevrimdışı serem51

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

  • E-Posta
Ynt: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2009, 18:25:42 »
paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı oruçaybars

 • Global Moderator
 • Teknik Direktör
 • *****
 • İleti: 344

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

  • E-Posta
Ynt: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2009, 20:20:19 »
Bende dostlarıma saygılar sunuyorum.
NE MUTLU TÜRKÜM
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Çevrimdışı Halit19

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1

 • Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  Kötü İtibar

Ynt: Sporun insan hayatındaki yeri ve önemi ,faydaları
« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2010, 13:03:43 »
Çok faydalı bir bilgi oldu. Teşekkürler hocam..........